NISSAN NAVARA

TEST předchozího modelu (Rv 2002)

Nissan Pickup Navara nabízí kromě užitkových vlastností i vnější a vnitřní vzhled takříkajíc pro marnivce. Tedy vůz přesně pro ty, kteří nejen chtějí vůz využívat pro práci, ale ještě se rádi pochlubí jeho výbavou a nakonec si i chtějí užít pohodlí při i po práci.

Nissan má s podobnými vozidly zkušenosti desítek let a tentokrát se rozhodl přizpůsobit módnímu trendu v tom, že připravil pickup v několika verzích. Prostor pro cestující může mít dvě podoby: 2+2 sedadla a delší ložný prostor, anebo pětimístnou kabinu se vším komfortem. Verze Navara, tedy nejlépe vybavená, dává pochopitelně přednost druhé variantě. Uvnitř je to podobné jako v osobním voze. Elektronicky řízená klimatizace, pohodlná sedadla, dostatek odkládacích prostorů, airbagy, výkonné rádio s přehrávačem CD. Zadní sedadla jsou podstatně spartánštější než přední, ale dosavadní standard užitkových vozidel této kategorie daleko předstihují.

    

Zvenku na první pohled upoutá robustní stavba s dostatečnou světlou výškou, mohutná odolná příď, ale přitom ladné tvary. Základem vozu je – jak jinak – tuhý rám. Ten zaručuje patřičnou průchodnost terénem a také možnost naložit na korbu slušnou zátěž. Však také uveze i v provedení s prodlouženou kabinou rovnou tunu. A to ještě můžeme přičíst možnost tažení přívěsu – nebrzděného běžných 750 kg a brzděného 3000 kg. Tomu je přizpůsobený i podvozek, takže při jízdě s nezatíženým vozem se projeví odlišné naladění tvrdosti pérování přední a zadní nápravy. Vpředu pruží pickup měkce, komfortně a ladně, vzadu je naopak připravený na zatížení, takže je tvrdší a na nerovnostech víc poskakuje. Při rychlé jízdě po cestě s výmoly se záď vozu stěhuje a je třeba korigovat směr volantem. To je ovšem už extrém, protože na běžné silnici, ale i třeba městské dlažbě, drží směr bez problémů a dává pocit jízdy opravdu velmi pohodlné. Zrychlení z 0 na 100 km/h jsme orientačně naměřili za 13,9 s a největší rychlost 159 km/h. Zejména ten druhý údaj je pozoruhodný, protože většinou se praxe od továrních údajů dost liší – v tomto případě ovšem jen o jediný km/h a to je tedy opravdu nezvyklé.

  
Odlišnost od osobních vozů bychom hledali jen těžko; Kabina je vybavená velmi dobře, mohla by být jen o něco delší; Sedadlům vzadu pohodlí vytknout nelze, schází jim ale možnost jakéhokoliv seřízení

Pickup patří do kategorie off-roadů nejtěžšího kalibru. Při podrobnějším zkoumání se dá říci, že toho projede možná ještě víc než známý pokořitel terénu, blízký příbuzný Nissan Patrol. Přídavná převodovka se ovládá zvláštní pákou, tak jak to má u opravdových drsných terénních vozů být. Do rychlosti 40 km/h lze zařadit pohon 4x4 a po zastavení ještě dalším pohybem páky přiřadit redukované rychlostní stupně. Na „pomalou“ pětku by se nemělo jezdit rychleji než 50 km/h. Vynikající podélný i příčný náklon, značná světlá výška, vysoký točivý moment dobře odstupňovaná převodovka a přesný posilovač řízení jsou v terénu hlavními pomocníky. Málo zatížená zadní náprava v příkrém stoupání na povrchu s nižší adhezí brzy prokluzuje, ale zapnutí 4x4 okamžitě žene vůz vpřed.

 
Stejným způsobem si v terénu počíná pickup i plně naložený. V některých parametrech dokonce lépe než prázdný; Stoupavost je výborná, ale pozor na odlévající se nádrž

Jediným problémem tak zůstává dlouhý rozvor, který neumožňuje překonávat příliš ostré zlomy, vůz zůstává sedět „na břiše“. Do takových podmínek se ale dostanete málokdy, jinak brodí, přejíždí strouhy, překonává hluboké bláto a sjíždí i vyjíždí – a také traverzuje – příkré stráně naprosto bez problémů. Jen upozorňuji na nutnost mít v pětasedmdesátilitrové nádrži dostatek nafty. Při extrémním náklonu, hlavně střemhlavém sjezdu, se palivo odlije a motor zastaví. Pak je nutné sjet bez motoru a čekat až se nafta do palivového potrubí zase natáhne. Taková situace se může vymstít v okamžiku, kdy není možné bez motoru vůz do stabilizované polohy dopravit – například v silně zvlněném reliéfu terénu.

  
Terénní vlastnosti automobilu s pevným rámem dokumentuje i taková situace; U agregátu s mohutným chladičem stlačeného vzduchu oceňujeme hlavně točivý moment

Úplně nový je v této verzi pickupu přeplňovaný vznětový motor. Ten má objem 2,5 l, výkon 98 kW – nebo chcete-li po staru 133 k - a hlavně točivý moment 304 N.m. To je údaj daleko důležitější než výkon, protože rozhodující je právě síla motoru. Turbodmychadlo s mezichladičem stlačeného vzduchu se ozve při každém sešlápnutí pedálu plynu. Nejen tím že důkladně zahvízdá, ale i řádnou akcelerací. Při nezatíženém voze naskládá řidič všech pět rychlostních stupňů za chvilku. Točivý moment je tak velký, že se dá jet téměř stále na pětku. To má pochopitelně kladný vliv na spotřebu. Řadit je třeba jen hlavně ve městě, kde už pod 40 km/h pětka nestačí. Mimo město ovšem řadicí páku nepotřebujete prakticky vůbec. Sonorní zvuk silného motoru proniká do kabiny více než v osobním voze. Odhlučnění je přeci jen méně komfortní.

Nissan Pickup Navara poslouží velmi široké klientele. Důležitá je možnost odpočtu DPH, takže se dá skloubit i příjemné s užitečným.

Nissan Pickup Navara - technické údaje

Motor

zdvihový objem cm3

2488

počet ventilů

16

největší výkon kW(k)/min

98 (133)/4000

největší točivý moment N.m/min

304/2000

Rozměry a hmotnosti

délka mm

5170

šířka mm

1825

výška mm

1720

rozvor mm

2950

pohotovostní hmotnost kg

1905

celková hmotnost kg

2860

nejv. hmotnost přívěsu brzděného/nebrzděného kg

3000/750

rozměry korby mm

1395x1390x435

Jízdní výkony

největší rychlost km/h

180

zrychlení 0-100 km/h s

13,3

spotřeba paliva dle EU 93/116 městský/mimoměstský/kombinovaný cyklus l/100 km

11,8/7,5/9,1

 

čerpáno:autorevue

www.offroad-atv.cz