Suzuki Grand Vitara

Nová Grand Vitara je oproti předchozí generaci velkým pokrokem kupředu. Vystihuje moderní designerské trendy, nabízí stálý pohon všech kol, uzávěrku centrálního diferenciálu a redukční převodovku. Otestovali jsme benzínovou i naftou verzi.

zavřít oknoGrand Vitara uvedená v loňském roce. Opět má zvýrazněné hrany a moderní tvary, agresivní příď a masivní zadní sloupek dává tušit, že z minulé generace nezůstal kámen na kameni. A skutečně – zcela nový je podvozek, který byl více přizpůsoben jízdě po běžné silnici; vpředu má závěsy McPherson, vzadu je nezávislé zavěšení. Žádné lichoběžníkovité závěsy, jen minimální křižitelnost náprav, zkrátka SUV, na jaké jsme v poslední době zvyklí. Většina lidí totiž s takovými vozy do těžkého terénu nejezdí, většinou jen polechtá nějakou tu lesní cestu nebo se projede po poli. Přesto je nová Vitara více offroadem než většina její konkurence.

 


Za zapůjčení Grand Vitary s motorem 2.0 16V i 1.9 DDiS děkujeme společnosti Canocar Brno.

 

Dalším modelem vedoucím pomalu a jistě k obrodě značky je SX4, vůz na pomezí nižší a nižší střední třídy, což je v podstatě hatchback se zvýšenou stavbou karoserie trochu připomínající malá MPV. Vůz je dlouhý 4,1 m, takže stojí přesně mezi Swiftem (3,7 m) a Vitarou (téměř 4,5 m). Nabízí se jako běžná předokolka s běžnou světlou výškou a jako čtyřkolka se světlou výškou 19 cm – tedy jen o centimetr méně, než má Vitara. Pohon všech kol je řešen mezinápravovou spojkou, která spíná v případě prokluzu předních kol. V běžném provozu jsou poháněna pouze přední kola, v automatickém režimu se může přiřadit v případě potřeby zadek a konečně v režimu „terénním“ můžete pohon 4x4 uzamknout až do rychlosti 60 km/h. SX4 je zajímavou alternativou pro ty, pro které je Vitara příliš velká a zbytečná.

Jak funguje 4x4

Vitara oproti tomu řeší pohon všech kol jinak. Oproti starší generaci má stálý pohon obou náprav, na který je výkon distribuován standardně v poměru 47:53. Není zde žádná mezinápravová spojka, nemáte možnost pohánět pouze zadní nápravu jako u staršího modelu. Zůstala ale zachována redukční převodovka, která zkrátí převody téměř o polovinu, na nápravy se tak dostává dvojnásobek výkonu, což zajistí snadný průchod terénem bez nutnosti zbytečně ničit spojku a motor nízkými otáčkami. Nechybí centrální diferenciál se zvýšenou svorností, přičemž novinkou je uzávěrka – zavřete nejen mezinápravový diferenciál, ale také natvrdo pohon všech kol v poměru 50:50. Pohon všech kol je zkrátka vyřešen do nejmenších detailů a ptám se: jaké konkurenční SUV této kategorie toto umí? Jako jedinou nevýhodou při jízdě terénem vidím křižitelnost náprav, kdy není problém se dostat do situace, kdy protilehlá kola visí ve vzduchu. Ale to je i vlastnost všech konkurenčních SUV.

celý článek zde...

www.offroad-atv.cz