Mazda CX-7

Hezký kabát, skvělý motor a ještě lepší podvozek. A přesto v rovnici něco chybí.

Na CX-7 se mě ptala až nečekaně velká spousta lidí a to ještě k tomu v době, kdy se k nám vůbec nedovážela. Tedy - oficiálně. Šedí dovozci jí ale začali tahat z Ameriky a i těch pár exemplářů dokázalo prvnímu SUV od Mazdy zajistit dostatečnou pozornost. Je to naprosto zdrcující argument o povedenosti designu tohohle auta. Stačí se na něj podívat - je to velké a docela robustní SUV, ale zároveň vypadá uhlazeně, moderně a čistě.

Pozitivní hodnocení vzhledu se tentokrát dá označit za plošné - na rozdíl třeba od Hondy CR-V, která se sice některým líbí, ale minimálně stejný počet přihlížejících se shání po pytlíku, který najdete před každou sedačkou v dopravním letadle. Říká se, že lidé nakupují především očima, což by pro Mazdu CX-7 znamenalo proroctví obrovského tržního úspěchu. Nebude to ovšem tak jednoduché.

Líbivý a zaoblený design má totiž i své negativní stránky - v případě elegantní střechy CX-7 mluvíme o omezeném vnitřním prostoru. Příliš mnoho místa nad hlavou nemá dokonce ani vyšší řidič, o zadních pasažérech ani nemluvě. Zavazadelník má objem 455 litrů, což je méně, než Fabia Combi. Po sklopení sedaček máte k dispozici 774 litry, opět výrazně méně než ve Fabii. A pokud zůstaneme v kategorii SUV, větší je jak Hyundai Santa Fe, tak Opel Antara i jeho korejský sourozenec od Chevroletu. Ani odkládací prostory kolem řidiče nepatří k nejsilnějším stránkám vozu - je jich málo a v některých případech jsou špatně přístupné. Každodenní život to mírně znepříjemňuje. Pokud vám jde především o praktičnost, budete se muset poohlédnout jinde.

Ač se to zdá při pohledu na fotky téměř nemožné, design ve skutečnosti není nejsilnější stránkou Mazdy CX-7. Tedy, alespoň z pohledu motoristického nadšence ne. Stačí totiž ujet pár stovek metrů po nějaké náročnější okresce a zjistíte, že tohle SUV má jeden z nejlepších podvozků ve své třídě. Je skutečná zábava ho řídit a takovým hodnocením se může pochlubit jen málokteré vysoké, pseudoterénní auto. Řízení je přímé a naprosto přesné, podvozek je odladěný na jedničku - je příjemně pohodlný, nikoli "sportovně" tvrdý, ale přitom dobře drží stopu a v zatáčce se překvapivě dlouho chová přísně neutrálně. Až při opravdu rychlém nájezdu dojde předním kolům přilnavost. Náklony v zatáčkách jsou na tuhle kategorii až zanedbatelné - evropský podvozek se oproti japonské verzi dočkal silnějších stabilizítorů a celkového vyztužení.

Pokud jde o zmíněnou ztrátu přilnavosti, jejím důvodem může být také točivý moment: na přední (a při prokluzu přes viskózní středovou spojku i na zadní) kola putuje 380 Nm. Společně s výkonem 260 koní to znamená více než slušné zrychlení i ostatní jízdní parametry. Motor o objemu 2,3 litru používá k dosažení těchto hodnot turbodmychadlo a pozornější z vás si na něj budou pamatovat z testu Mazdy3 MPS (objevuje se také v šestce). Mezi SUVčky nemá příliš konkurentů, bledne vedle ní i třílitrová X3. Zkrátka a dobře, v tomhle autě se budete skvěle bavit, i když je to SUV.

Úsměv na rtech vám ovšem zmrzne přesně ve chvíli, kdy vás ukazatel stavu nádrže zažene k čerpací stanici - a to bude brzo. Spotřeba se při běžné jízdě drží kolem 12 litrů, pokud ovšem budete využívat předností podvozku a motoru (a že k tomu oba velmi lákavě vybízejí), může stoupnout o tři i více litrů. Takového žrouta už se mnoho lidem živit chtít nebude, i když vypadá tak dobře. Bohužel je tohle SUV primárně určené pro Ameriku, takže ho i u nás dostanete pouze s tímto jedním motorem. Jak se už několikrát ukázalo, nenabídnout evropskému zákazníkovi SUV s nafťákem je hrubá a potenciálně smrtící chyba. V úvodu zmíněná Honda CR-V v minulé generaci naftu také postrádala - po uvedení zdařilého dieselu 2.2 i-CTDi její prodeje strmě vzrostly a benzínové motorizace ze statistik naopak téměř zmizely. Do SUV všichni chtějí diesel.

Doufejme, že si to uvědomuje i Mazda a brzo s tím něco udělá, protože CX-7 je skutečně nadmíru povedené auto. Kvalitní diesel by mu v prodejnosti hodně pomohl. Než ho dostane, je odsouzena být na silnicích vzácným zjevem a volbou pro skutečně vyhraněné fajnšmekry. A pro ty, kteří nakupují jen očima a o spotřebu jim nejde.

 

  • Motor: přeplňovaný zážehový řadový čtyřválec, 2261 cm3
  • Výkon: 260 koní
  • Toč.moment: 380 Nm
  • 0-100 km/h: 8 s
  • Vmax: 210 km/h

 

čerpáno: 4men

www.offroad-atv.cz